24.     Ćwiczenia.

Ćwiczenia interaktywne. Należy pokonać komputer wykorzystując posiadaną przewagę materialną, bądź pozycyjną lub w grze z mniejszą ilością bierek, a czasem nawet bez króli.

 

1.     Zamatuj króla w 50 ruchach.
Ćwiczenia interaktywne utrwalające umiejętność matowania samotnego króla minimalną ilością figur (H, W, 2G, G+S), co pozwala na zastosowanie najwyżej 50 posunięć.
Ten zestaw ćwiczeń od dawna znajdował się w treści Interaktywnego Podręcznika Szachowego, ale do zbioru zadań został dołączony dopiero 5.12.2022.

 

2.     Granie mniejszą ilością bierek.
Ćwiczenia interaktywne prezentujące uproszczoną grę w szachy, gdy na szachownicy w pozycji wyjściowej brakuje jednakowej ilości figur, a nawet brakuje króli. Szczególnie istotne są tu ćwiczenia pozwalające na grę samymi pionkami, czyli gra w 8 pionków lub inaczej wybijanka.
Ten zestaw ćwiczeń od dawna znajdował się w treści Interaktywnego Podręcznika Szachowego, ale do zbioru zadań został dołączony dopiero 17.05.2022.

 

3.     Realizacja przewagi.

3.1     – Gra na fory.     Wykorzystaj przewagę w grze z komputerem!
Ćwiczenia doskonalące wykorzystywanie przewagi materialnej na starcie partii, w pozycji wyjściowej, czyli gra na fory (przeciwnik gra w pozycji startowej bez jednej bierki lub bez wielu bierek).

3.2     – Realizacja przewagi w końcówce.     Wygraj z komputerem!
Ćwiczenia doskonalące wykorzystywanie w końcówce przewagi materialnej.

 

4.     Wyszachowanie wieży.
Zadanie i ćwiczenia interaktywne ułatwiające proces nauki manewrowania hetmanem, którego celem jest doprowadzenie do zdobycia oddalonej wieży za pomocą podwójnego uderzenia.

 

5.     Bez zbędnych bierek.
Graj z komputerem bez zbędnych bierek! Ćwiczenia interaktywne, które działają aktywnie nawet w pozycjach pozbawionych króli. Takie pozycje są normalnie nielegalne, ale silnik szachowy Apronus obsługujący interfejs Kursu Interaktywnego SzachyDzieciom.pl potrafi skutecznie działać nawet w takich sytuacjach. Pozwala to na prezentowanie ćwiczeń, w których zbędne bierki są usunięte i dotyczy to również króli. Takie uproszczenie pozwala przećwiczyć różne pouczające manewry szachowych bierek w czystej formie i daje to bardzo pozytywne efekty w procesie szachowego treningu.
Ten kontowersyjny zestaw ćwiczeń od dawna znajdował się w treści Interaktywnego Podręcznika Szachowego, ale do zbioru zadań został dołączony dopiero 13.05.2022.

 

6.     Realizacja przewagi pozycyjnej.     Wygraj z komputerem!
Ćwiczenia doskonalące wykorzystywanie przewagi pozycyjnej w grze środkowej. W ćwiczeniach należy wygrać z komputerem, czyli z szachowym silnikiem Apronus lub osiągnąć wygraną w walce z komputerem mając ograniczoną ilość posunięć na danie mata. Prawie wszystkie ćwiczenia tego zestawu są wyjątkowo trudne.
Ten zestaw ćwiczeń jest w trakcie rozbudowy od 17.05.2022 i nie jest pobierany z treści Interaktywnego Podręcznika Szachowego.