Robert Korpalski

7 czerwca 2014, Sala Konferencyjna Ośrodka Sportu i Rekreacji Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy, V Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowo – Metodyczna „Szachy w szkole”, Polski Związek Szachowy, Robert Korpalski, wykład, Interaktywny podręcznik szachowy,

V Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowo – Metodyczna „Szachy w szkole” Polskiego Związku Szachowego.  Warszawa, 7.06.2014.

Jestem autorem Kursu interaktywnego SzachyDzieciom.pl.

Ja redaguję tekst, a mój były uczeń Michał Ryszard Wójcik jest administratorem i twórcą oprogramowania szachowego.

Urodziłem się 18 lutego 1957 we Wrocławiu.
Uczęszczałem przez 6 lat do Szkoły Podstawowej nr 4 we Wrocławiu, ul. Kościuszki, a ostatnie 2 lata do Szkoły Podstawowej nr 2 we Wrocławiu, ul Komuny Paryskiej, następnie 4 lata do IX Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu.
Przez 6 lat studiowałem na Politechnice Wrocławskiej, Wydział Mechaniczno-Energetyczny, Instytut Inżynierii Chemicznej, kierunek Aparatura Procesowa.

Obóz sekcji szachowej MKS MDK Śródmieście Wrocław w Świeradowie Zdroju w Pensjonacie "Szach-Mat" Pana Romualda Kuśnierza, Bardzo dawno, dawno temu..., Pierwszy od lewej stoi Michał Ryszard Wójcik, a w centrum kadra obozowa - Anna Szmigielska (obecnie Łukasiewicz) i Robert Korpalski, Sławomir Purc, Łukasz Dobosz, Jan Małuszyński, Hubert Bogenryter,

Obóz sekcji szachowej MKS MDK Śródmieście Wrocław w Świeradowie Zdroju w Pensjonacie „Szach-Mat” Pana Romualda Kuśnierza. Pierwszy od lewej stoi Michał Ryszard Wójcik, a w centrum – Robert Korpalski.

Ukończyłem Podyplomowe Studia Trenerskie na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, a wcześniej na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu Kurs Instruktorów Sportu.
Również na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu ukończyłem Podyplomowe Studia Pedagogiczne.
Ponadto odbyłem szkolenie w Resortowym Centrum na trenera I klasy, ale z braku czasu nie napisałem pracy dyplomowej.

Od 1980 do 2021 roku pracowałem jako nauczyciel-instruktor w Młodzieżowym Domu Kultury Śródmieście we Wrocławiu. Od 2019 roku pracuję w Centrum Kreatywności TALENT we Wrocławiu.

Malerzów, 8.09.2018, zdjęcie - Anna Domaradzka-Żyła,

Robert Korpalski. Malerzów, 8.09.2018. Fot. Anna Domaradzka-Żyła.

Od 2.01.2019 pracuję jako nauczyciel emerytowany.

Poza swoją podstawową pracą w MDK Śródmieście pracowałem także jako kierownik sekcji szachowej KM AZS Politechnika Wrocław oraz prowadziłem lekcje przedmiotu szachy w kolejnych szkołach (niezależnie od wielu szkół, w których prowadziłem zajęcia w ramach MDK Śródmieście): w Szkole Podstawowej nr 26 we Wrocławiu, ul. Maślicka, w Szkole Podstawowej nr 70 we Wrocławiu, ul. Orłowskiego (obecnie ul. Pautscha), w III Społecznej Szkole Podstawowej WSE we Wrocławiu, ul. Prusa i (następnie) ul. Matejki, w Szkole Podstawowej nr 54 we Wrocławiu, ul. Reja, w Gimnazjum nr 7 we Wrocławiu, ul. Kolista, w Szkole Podstawowej nr 84 we Wrocławiu, ul. Górnickiego i w Gimnazjum nr 13 we Wrocławiu, ul. Reja.

Jako zawodnik, pomimo zdobycia bardzo dobrej wiedzy szachowej u świetnych trenerów – mistrza Czesława Błaszczaka i mistrza międzynarodowego Bogusława Jacka Bednarskiego, nie miałem znaczących sukcesów, osiągnąłem jedynie tytuł kandydata na mistrza, najwyższy ranking FIDE – 2260, ale usprawiedliwieniem jest marny stan zdrowia przez czterdzieści kilka początkowych lat życia i nadmierna aktywność zawodowa i społeczna.

Mistrzostwa Europy Juniorów w szachach, Ryga, 19-30.08.2018, Polska reprezentacja,

Mistrzostwa Europy Juniorów w szachach. Ryga, 19-30.08.2018. Polska reprezentacja.

Jestem wychowankiem klubu Hetman Wrocław, następnie byłem zawodnikiem AZS Politechnika Wrocław, a obecnie należę do MUKS MDK Śródmieście Wrocław.

W szachach udzielałem się głównie jako działacz, trener i sędzia.
Jestem sędzią zaledwie I klasy, chociaż przez wiele lat byłem najaktywniejszym sędzią w okręgu wrocławskim, ale celowo nie zdobywałem wyższych klas sędziowskich, gdyż nie chciałem być postrzegany jako sędzia, będąc głównie trenerem.

Robert Korpalski, drużyna, MUKS MDK Śródmieście II Wrocław, Szczyrk, Orle Gniazdo, 2 liga juniorów w szachach, 20-29.07.2018, Zdjęcie Wiesław Janocha,

Robert Korpalski z drużyną MUKS MDK Śródmieście II Wrocław, Szczyrk, Orle Gniazdo, 2 liga juniorów w szachach, 20-29.07.2018. Zdjęcie – Wiesław Janocha.

Jako działacz: byłem najaktywniejszym członkiem Zarządu Hetmana Wrocław, następnie członkiem Zarządu KM AZS Politechnika Wrocław, członkiem Zarządu i przez pewien czas nawet prezesem MKS MDK Śródmieście Wrocław, członkiem Zarządu OZSzach we Wrocławiu, wiceprezesem DZSzach ds. młodzieżowych, członkiem Zarządu MUKS MDK Śródmieście Wrocław, działaczem ZOW SZS we Wrocławiu, a następnie SZS „Dolny Śląsk” i Wrocławskiego SZS, działałem w Komisji Szachów Szkolnych PZSzach, w Komisji Szachów Akademickich działającej jednocześnie przy PZSzach i ZG AZS oraz w Komisji Młodzieżowej PZSzach, nadzorowałem z ramienia PZSzach organizację Spartakiady Młodzieży w Miętnem, organizowałem zgrupowania kadry narodowej juniorów.

Część ekipy MUKS MDK Śródmieście Wrocław - po podboju Ścinawki Średniej. 23.09.2018, Zdjęcie - Ewa Felsztyńska-Korpalska,

Część ekipy MUKS MDK Śródmieście Wrocław – po podboju Ścinawki Średniej. Mistrzostwa Dolnego Śląska Juniorów w szachach klasycznych. 22-23.09.2018. Zdjęcie – Ewa Felsztyńska -Korpalska.

Zorganizowałem ogromną ilość wszelakich turniejów szachowych.
W pracy zawodowej w MDK Śródmieście byłem najpierw kierownikiem pracowni szachowej, następnie kierownikiem działu szachowego, a potem kierownikiem działu sportu i turystyki.
Prowadziłem szkolenia podczas wielu kursów sędziowskich i  instruktorskich oraz kursów dla nauczycieli w ramach projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole”.
Przez 2 lata codziennie opowiadałem o szachach w Telewizji „Echo”.
Byłem trenerem polskiej kadry akademickiej i trenerem kadry juniorów PZSzach.
Jako szachowy szkoleniowiec pracuję nieprzerwanie od III klasy liceum – miałem wtedy 17 lat i zamierzam to robić dopóki mi zdrowie pozwoli.
Pierwszy bardzo znaczący sukces w swojej pracy szkoleniowej odniosłem w wieku 20 lat, gdy pod moją opieką drużyna juniorów Hetmana Wrocław zdobyła drużynowe mistrzostwo Polski, wygrywając w rozgrywkach I ligi juniorów.
Uczyłem grać w szachy arcymistrza Marcina Kamińskiego, mistrza międzynarodowego Łukasza Butkiewicza, mistrzynię międzynarodową Annę Kucyperę (obecnie Anna Fojudzka) i wielu, wielu innych (przepraszam, że ich nie wymieniłem – nie obrażajcie się).

Robert Korpalski, Mistrzostwa Polski Juniorów w szachach szybkich, Hala Stulecia, Wrocław, 7.08.2017,

Robert Korpalski. Mistrzostwa Polski Juniorów w szachach szybkich. Hala Stulecia, Wrocław, 7.08.2017.

Nauczyłem się grać w szachy w wieku 6 lat i chętnie grałem jak najwięcej, bo podobała mi się ta gra. Na zajęcia szachowe do mistrza Czesława Błaszczaka w Młodzieżowym Domu Kultury Stare Miasto im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu, ul. Kołłątaja, zapisałem się z początkiem roku szkolnego, gdy zaczynałem naukę w 5 klasie szkoły podstawowej i już w pierwszym roku szkolenia zdobyłem V kategorię szachową, co jak na tamte czasy we Wrocławiu było wiekiem bardzo młodym i nawet raczyła o tym napisać ówczesna prasa, bo wtedy szachową rywalizację rozpoczynano najwcześniej w szkole średniej. Gdy chodziłem do 2 klasy licealnej, to po raz pierwszy miały być rozegrane Mistrzostwa Polski Młodzików (do lat 17), a pół roku wcześniej uczestniczyłem w pierwszym historii zgrupowaniu kadry narodowej młodzików do lat 17 i szło mi na nim tak dobrze, że postanowiłem zostać mistrzem Polski młodzików i z nadzwyczaj wielkim zaangażowaniem intensywnie się szkoliłem, ale klub mnie na te mistrzostwa nie wysłał i tak właściwie zakończyła się moja szachowa kariera zawodnicza.

Ośrodek Radosno, obóz szachowy MDK Śródmieście Wrocław, 8-19.07.2017,

Gospodarz Ośrodka „Radosno”, kadra obozowa i uczestnicy obozu. Sokołowsko, 8-19.07.2017.

Szachy to gra rodzinna.
Mój ojciec – Władysław Korpalski – nauczył mnie grać w szachy.
Mój brat – Ryszard Korpalski – też jest kandydatem na mistrza, grał zwykle trochę lepiej ode mnie i był wybitnym działaczem szachowym.
Szachistami są moje dzieci.
Córka – Joanna Korpalska i syn – Maciej Korpalski.

Od wielu lat zamierzam spisać wiedzę szachową zdobytą od trenera Bogusława Jacka Bednarskiego – byłego mistrza Polski. Gdy tylko doprowadzę wreszcie Kurs interaktywny Szachy Dzieciom do należytego stanu, to zamierzam napisać książkę kolejną – najchętniej też interaktywną – o strategii szachów. Chcę tę grę tak opisać, by wszyscy wiedzieli, że nie jest to gra trudna i da się ją dość szybko i łatwo całościowo zrozumieć. Obecnie ta gra w literaturze opisywana jest w bardzo niespójny, chaotyczny sposób i chcę jej strategię przedstawić tak, by każdy szachista dysponował prostym narzędziem, które wiedzie go podczas szachowej partii i pozwala mu wchodzić w szczegółowe zagadnienia dopiero wtedy, gdy już ogarnia ogólny sens tej gry.