Recenzje

Jakub Żeberski – mistrz międzynarodowy, trener I klasy PZSzach, nauczyciel dyplomowany.

Interaktywny Podręcznik Szachowy/Szachy Dzieciom to unikatowy samouczek/pomocnik trenera. Unikatowy, gdyż unikatowy jest jego autor – trener Robert Korpalski. Trener Robert z jednakową pasją i zaangażowaniem zajmuje się szachami na poziomie zasad i podstaw gry, jak i na poziomie arcymistrzowskim. Tak, tak – wiem co mówię. Wiele godzin, które wspólnie spędziliśmy na rozmowach o szachach uświadomiły mi, że on sam odkrywał to, co ja czytałem w książkach top-arcymistrzów, “64” i innych profesjonalnych periodykach. Jest to jeden z nielicznych ludzi, którzy rozumieją całość – problemy początkujących, wątpliwości amatorów i żmudne godziny analiz zawodowców, a także z pedagogicznym taktem pomaga im w zrozumieniu praw szachowych. W Interaktywnym Podręczniku Szachowym prowadzi adepta szachowego od samego początku do rozumienia strategicznego gry.

Dla mnie jako trenera szachowego szczególnie ciekawym problemem jest wybór pierwszego debiutu – wspaniała rekomendacja i analiza głównych linii partii włoskiej. A co na obronę sycylijską ? Gambit Morre’a!!! Nawet ja pod wpływem tej idei zagrałem kilka partii błyskawicznych tym debiutem.

Jako matematyka ciekawią mnie problemy łapania figur – np. 3 gońce łapią skoczka na pustej szachownicy, problemy konstruowania algorytmów matowania króla oraz “zadanka”. Takich pouczających zadań i problemów pełen jest Podręcznik.

Gwarantem strony informatycznej i świetnym krytycznym redaktorem jest Michał Ryszard Wójcik – człowiek wielu talentów i zainteresowań (świetny matematyk, szachista, trochę filozof, informatyk, człowiek znający kilka języków). Współpraca tych dwóch wybitnych mózgów dała wybitne dzieło – Interaktywny Podręcznik Szachowy.

Najlepszą rekomendacją jest to, że wydaje mi się, że rzadko z niego korzystam, a potem łapię się, że idea z Podręcznika kiełkuje mi w głowie i staje się dla mnie naturalną. A czasami to nawet całe zajęcia prowadzę wykorzystując idee i sformułowania trenera Roberta – “Nie ma wymian po równo” i “Pionki do tyłu nie chodzą”.

Szczerze polecam.

Jakub Żeberski


Jan Przewoźnik – mistrz międzynarodowy, mistrz Polski w 1979 roku, wybitny psycholog.

„Od wielu lat prowadzę zajęcia na kursach dla przyszłych instruktorów szachowych i dla nauczycieli w projekcie „Edukacja przez szachy w szkole”. Zawsze kieruję uwagę uczestników szkoleń na stronę Roberta Korpalskiego. Mówię im często przy tej okazji: – Macie tam „gotowca” na trzy lata zajęć! To świetna strona.

Cenię stronę www.szachydzieciom.pl za profesjonalizm:
– bardzo wygodna nawigacja
– logiczna konstrukcja tematyczna
– klarowne wykłady
– mnóstwo materiału do ćwiczeń
– aktualizacje
– bardzo ciekawa strona graficzna.

Polecam stronę Roberta Korpalskiego! Widoczna jest tam pasja i zaangażowanie Autora – człowieka z misją.”

Jan Przewoźnik


3.09.2023 – opinia z facebooka:

Waldek Wójt, facebook, opinia, 3.09.2023.

Waldek Wójt, facebook, opinia, 3.09.2023.

 

 

4.09.2023 – opinia z facebooka:

Facebook, opinia, 4.09.2023.

Facebook, opinia, 4.09.2023.

 

 

 

 

 

 


24.11.2021 – mail:

Nie grałem w szachy od 30 lat i zupełnie nie byłem w tematach szachowych. Przypadkowo w Internecie trafiłem na Pańską stronę. To co na niej odkryłem „powala mnie z nóg”. Zarejestrowałem się na stronie i uczę kilkoro dzieci gry w szachy korzystając z Pana ciężkiej pracy. Ponieważ nie dokonanie zapłaty za wykonaną pracę katolicy uznają za „grzech wołający o pomstę do nieba” uznałem, że przynajmniej moje podziękowanie będzie choć symboliczną zapłatą za Pana trud.

Podręcznik szachowy jest świetny, ciekawy, przejrzysty, logiczny i bardzo merytoryczny. Tak więc raz jeszcze słowa uznania. Mam wrażenie, iż wiele lat będę z niego korzystał (z pożytkiem dla dzieciaczków, no i rzecz jasna własnym).

Pozdrawiam serdecznie.

Roman Michalski


Interaktywny Podręcznik Szachowy – https://www.kuratorium.wroclaw.pl/interaktywny-podrecznik-szachowy/ – 8 sierpnia 2017.

Zachęcamy do korzystania z Interaktywnego Podręcznika Szachowego, dostępnego na stronie internetowej: https://szachydzieciom.pl, który może być wykorzystany podczas zajęć szachowych z uczniami.


Lista opinii wzięta z naszej strony na Facebooku:

recenzje

opinie

Dariusz Długopolski instruktor szachowy z Pałacu Młodzieży w Koszalinie, założyciel popularnej grupy na facebooku "Nauka gry w szachy - dla każdego".

Dariusz Długopolski instruktor szachowy z Pałacu Młodzieży w Koszalinie, założyciel popularnej grupy na facebooku „Nauka gry w szachy – dla każdego”.