Posunięcia pionków. Podstawy Pionek porusza się o jedno pole do przodu, a bije o jedno pole na ukos.
Nie może się cofać, ani bić do tyłu.
Pionek to jedyna bierka szachowa, która nie potrafi bić, tak jak chodzi i nie potrafi chodzić, tak jak bije.
Pionek, gdy jeszcze się nie ruszał, to ma prawo od razu pójść o 2 pola do przodu.
Pionka, który ma przywilej ruchu o 2 pola, łatwo jest poznać po tym, że taki biały pionek stoi na 2 rzędzie, a czarny – na 7 rzędzie.
zadanie 1 zadanie 2 zadanie 3 zadanie 4 zadanie 5 zadanie 6Promocja.
Gdy pionek dojdzie do końca szachownicy (biały pionek do 8 rzędu, a czarny pionek do 1 rzędu), nie może już być pionkiem i należy go obowiązkowo zamienić na: kolejnego hetmana, lub kolejną wieżę, lub kolejnego gońca, lub kolejnego skoczka.
zadanie 7 zadanie 8 zadanie 9 zadanie 10 zadanie 11 zadanie 12 zadanie 13 zadanie 14 zadanie 15 zadanie 16Bicie w przelocie.
Gdy pionek, wykonując przysługujące mu posunięcie o 2 pola, przeskoczy przez pole atakowane przez pionka przeciwnika, to wtedy tamten pionek może go pobić „w przelocie”.
Bicie w przelocie można wykonać jedynie pionkiem i jedynie wtedy, gdy pionek przeciwnika właśnie skoczył o 2 pola i jednocześnie przeskoczył przez pole bicia naszego pionka. Bicie w przelocie można też opisać następująco – nasz pionek może pobić w przelocie jedynie takiego pionka przeciwnika, który po wykonaniu posunięcia o 2 pola, stanie obok naszego pionka („przytuli” się do niego). Jeżeli gracz nie skorzystał z możliwości bicia w przelocie i wykonał inny ruch, to po posunięciu przeciwnika, nie może już wykonać tego bicia w przelocie.Nie można wykonać bicia w przelocie jakąkolwiek figurą i nie można tak bić jakiejkolwiek figury.
zadanie 17 zadanie 18 zadanie 19 zadanie 20 zadanie 21 zadanie 22 zadanie 23 zadanie 24 Podczas zwykłej szachowej partii bicie w przelocie zdarza się nadzwyczaj rzadko, a dotyczy ono jedynie najsłabszych bierek, czyli pionków, więc jeśli zapomnisz o istnieniu tego nietypowego posunięcia, to jest to normalne i tym się zbytnio nie przejmuj!