
Rysunek – Zofia Di Feliciantonio (12 lat, Chrześcijańska Szkoła Podstawowa we Wrocławiu). Konkurs KRÓLEWSKA GRA – SZACHY, MDK Śródmieście Wrocław, listopad 2015. Fot. Anna Szuleszko.
Ruchy skoczka, tak jak i ruchy innych bierek, należy od razu widzieć we wszystkich kierunkach jednocześnie!
Nie należy tych posunięć wyznaczać za pomocą litery L, czy poprzez wyliczenia (dwa na wprost i jeden w bok), bo wtedy widzi się ruch skoczka tylko w jedną stronę…
Ćwiczenie ruchowe!
Skacz na dużej szachownicy tak jak to robi szachowy skoczek! Może to być szachownica w parku, ale mogą to być zwykłe płyty chodnikowe lub gresy podłogowe.
Zobacz, jak skacze skoczek:
– Animacja 1,
– Animacja 2,
– Animacja 3.
Ogniska skoczka.
W walce ze skoczkiem przeciwnika różne nasze figury najlepiej jest zwykle ustawiać w ogniskach tego skoczka, czyli na polach położonych dość blisko od niego, ale dla tego skoczka polach odległych, w taki sposób, by atakami zabierać temu skoczkowi jak najwięcej pól.
Warunki te spełnione są najlepiej na polach położonych na ukos o 2 pola od skoczka (ognisko ukośne) i na polach położonych o 3 pola od skoczka na wprost lub w bok (ognisko proste).
Przejdź skoczkiem do rogu w 2 posunięciach: zadanie 1 zadanie 2 zadanie 3 zadanie 4 zadanie 5

Rysunek – Adam Kozłowski (24 lata, Młodzieżowy Dom Kultury w Kielcach). Konkurs KRÓLEWSKA GRA – SZACHY, MDK Śródmieście Wrocław, listopad 2015. Fot. Anna Szuleszko.

2 Ogólnopolska Wystawa Pokonkursowa „Królewska gra w szachy” 2021. Estera Gluźniewicz. Zdjęcie – Robert Korpalski.