Partia włoska – 6.c:d4

arrowgram42Partia włoska – wariant główny (wariant Greco).             |

50 kolejnych partii – uzupełnienie do materiału zawartego w dokumencie „Interaktywny Podręcznik Szachowy” w LEKCJI 15, LEKCJI 16, LEKCJI 17, LEKCJI 18 i LEKCJI 19 – opracował – Robert Korpalski.

 

 

Wariant 3 – 6.c:d4

 

wloska_126(34) Greco, Gioacchino – NN [C54]

kliknij>>Europe, 1620

1.e4 e5 2.Sf3 Sc6 3.Gc4 Gc5 4.c3 Sf6 5.d4 e:d4

Diagram

6.c:d4 Gb4+ 7.Gd2 S:e4 8.G:b4 S:b4 9.G:f7+ K:f7 10.Hb3+ d5 11.Se5+ Kg8 12.H:b4 Hf6 13.0-0 c5

 

wloska_127Diagram

14.Hb5 b6 15.He8+ Hf8 16.Hc6 Ga6 17.H:d5+ Hf7 18.H:f7#

1-0


wloska_128(35) Leonczak, Marta – Zawadzka, Jolanta [C54]

kliknij>>Żagań Półfinał Mistrzostw Polski do lat, 1995

1.e4 e5 2.Sf3 Sc6 3.Gc4 Gc5 4.c3 Sf6 5.d4 e:d4 6.c:d4

Diagram

6…Gb4+ 7.Gd2 G:d2+ 8.Sb:d2 d5 9.e:d5 S:d5 10.0-0 Gg4 11.We1+ Sde7 12.Hb3 0-0 13.Hc3 G:f3 14.S:f3 Sf5 15.Wad1 Hf6 16.Gb5 Wad8 17.G:c6 b:c6 18.We5 Wd6 19.Wc5 Wfd8 20.Wc4 Se7 21.h3 Wd5 22.Wc5 W:c5 23.H:c5 Wd5 24.H:a7 Sf5 25.We1 g6 26.We4 Wb5 27.b3 Hd6 28.Sg5 Wd5 29.Ha8+ Kg7 30.Sf3 c5 31.d:c5 Wd1+ 32.We1 W:e1+ 33.S:e1 H:c5 34.Sd3 Hc3 35.Hd5 Ha1+ 36.Kh2 H:a2 37.g3 Hd2 38.b4 Kf6 39.He5+ Kg5 40.h4+ Kh6 41.He4 Sd6 42.Hd4 Sb5 43.Hd5 Sc3 44.Hd4 Se2 45.Hd8 Kg7 46.b5 Hd1 47.Kg2 Sc3

wloska_129Diagram

48.Hd4+ Kf8 49.H:c3 Ke8 50.He5+ Kd8 51.Sc5 Hb1 52.Sa6 Hb3 53.H:c7+ Ke8 54.b6 Hd5+ 55.Kh2 h6 56.b7 Kf8 57.b8H+ Kg7 58.He8 h5 59.Hc3+ Kh7 60.Heh8#

1-0

 

wloska_130(36) Jones, G (2624) – Berczes, D (2557) [C54]

kliknij>>1st Barclays Open A, Rzym (9.3), 11.09.2011

1.e4 e5 2.Sf3 Sc6 3.d4 e:d4 4.Gc4 Gc5 5.c3 Sf6 6.c:d4 Gb4+

Diagram

7.Gd2 G:d2+ 8.Sb:d2 d5 9.e:d5 S:d5 10.0-0 0-0 11.Wc1 Sb6 12.Gb3 Gf5 13.Wc5 Gg6 14.Hc1 a5 15.Hc3 a4 16.Gc4 Se7 17.Se5 Sed5 18.Hf3 c6 19.We1 S:c4 20.Sd:c4 Sc7 21.S:g6 h:g6 22.Wd1 Sd5 23.Se3 Sf6 24.h3 He7 25.We5 Hb4 26.He2 Wfd8 27.a3 Hb3 28.Wd3 Ha2 29.We7 c5 30.W:b7 c:d4

Diagramwloska_131

31.Hd1 Wdb8 32.W:b8+ W:b8 33.W:d4 W:b2 34.H:a4 Wb1+ 35.Wd1 Wb8 36.Ha5 We8 37.Wd8 W:d8 38.H:d8+ Kh7 39.Hd3 Ha1+ 40.Sf1 Ha2 41.Hf3 Sd7 42.He3 Ha1 43.Hb3 f5 44.Hb4 Sf6 45.a4 Se4 46.a5 Sc3 47.Hh4+ Kg8 48.Hc4+ Kh7 49.a6 Se4 50.f3 Sf6 51.Hb5 Sh5 52.Kh2 f4 53.h4 He1 54.a7 Sg3 55.S:g3 f:g3+ 56.Kh3 He6+ 57.K:g3 He1+ 58.Kf4 H:h4+ 59.g4 Hh2+ 60.Ke4 Hc2+ 61.Ke3 Hc3+ 62.Ke2 Hc2+ 63.Kf1 Hd1+ 64.Kg2 Hd2+ 65.Kh3 Hh6+ 66.Kg3 He3 67.a8H Hg1+ 68.Kf4 Hd4+ 69.He4 Hd2+ 70.Kg3

1-0

wloska_132(37) Ponkratow, P (2611) – Smirnow, P (2597) [C54]

kliknij>>Finał Pucharu Rosji, Magnitogorsk (1.4), 14.11.2011

1.e4 e5 2.Sf3 Sc6 3.Gc4 Gc5 4.c3 Sf6 5.d4 e:d4 6.c:d4 Gb4+

Diagram

7.Sbd2 d5 8.e:d5 S:d5 9.He2+ Ge7 10.0-0 0-0 11.Gb5 Sdb4 12.a3 Sc2 13.G:c6 b:c6 14.Wa2 Ge6 15.b3 S:d4 16.S:d4 H:d4 17.Wc2 Gd6 18.Sc4 Gd5 19.Gb2 He4

wloska_133Diagram

20.Se3 Wae8 21.Wd2 Hh4 22.h3 Hf4 23.g3 He4 24.Kh2 f5 25.Wd4 Hg2+ 26.S:g2 W:e2 27.Gc1 Gc5 28.Wd2 W:d2 29.G:d2 G:b3 30.Wc1 G:a3 31.Wc3 Gb4 32.W:b3 G:d2 33.Wb7 Wa8 34.W:c7 a5 35.Sh4 g6 36.Sf3 Gc3 37.W:c6 Gg7 38.Sg5 a4 39.Wc7 a3 40.Se6 Ge5

0-1

wloska_134(38) Luch, Michał (2402) – Bartel, Mateusz (2618) [C54]

kliknij>>Extraliga 09/10,A64 Valoz Grygov-1. Nov (10.3), 17.04.2010

1.e4 e5 2.Sf3 Sc6 3.Gc4 Gc5 4.c3 Sf6 5.d4 e:d4 6.c:d4 Gb4+ 7.Gd2

Diagram

7…G:d2+ 8.Sb:d2 d5 9.e:d5 S:d5 10.Hb3 Sce7 11.0-0 0-0 12.Wfe1 c6 13.Se5 Hb6 14.Sdf3 Gf5 15.Wad1 Wad8 16.h3 h6 17.Wd2 H:b3 18.G:b3 Ge6 19.Sd3 Sf5 20.Sc5 Gc8 21.We5 b6 22.G:d5 c:d5 23.Sd3 f6 24.We1 g5 25.Sb4 Gb7 26.Wc2 a5 27.Wc7 Wf7 28.W:f7 K:f7 29.Wc1 Wd7 30.Sd3 We7 31.g4 Sd6 32.Sde1 Ke6 33.Sg2 Kd7 34.We1 We4 35.Se3 Wf4 36.Kg2 Kd8 37.Wc1 Sb5 38.Wd1 Gc8 39.a4 Sd6 40.Sg1 We4 41.S:d5 Gb7 42.f3 We6 43.Sc3 Sc4 44.Wb1 We3 45.d5 Wd3 46.Kg3 G:d5 47.S:d5 W:d5 48.b4 Wd2 49.b:a5 b:a5

wloska_135Diagram

50.Wc1 Se5 51.h4 Wa2 52.h:g5 h:g5 53.Wc5 W:a4 54.Se2 Wa3 55.Sd4 Kd7 56.Wd5+ Ke7 57.Kg2 a4 58.Wa5 Wa2+ 59.Kf1 Kd6 60.Sf5+ Kc7 61.Sd4 Kb6 62.Wb5+ Ka6 63.Wd5 Sc4 64.Wc5 Se3+ 65.Ke1 a3 66.Wc6+ Kb7 67.Wc3 Wa1+ 68.Ke2 a2 69.Sb3 Sd5 70.S:a1 S:c3+ 71.Kd3 Sd5 72.Kc4 Kc6 73.Kd4 Kd6 74.Ke4 Kc5 75.Kd3 Kb4 76.Kc2 Kc4

0-1

wloska_136(39) Saalbach, August – Anderssen, Adolf [C54]

kliknij>>Lipsk, 1858

1.e4 e5 2.Sf3 Sc6 3.Gc4 Gc5 4.c3 Sf6 5.d4 e:d4 6.c:d4 Gb4+ 7.Gd2 G:d2+

Diagram

8.Sb:d2 d5 9.e:d5 S:d5 10.0-0 0-0 11.We1 Sf4 12.Hc2 Hf6 13.Sf1

wloska_137Diagram

13…S:g2 14.K:g2 H:f3+ 15.Kg1 S:d4 16.He4 b5 17.Gd3 f5 18.H:d4 Gb7

0-1

 

 

wloska_138(40) Steinitz, Wilhelm – Von Bardeleben, Kurt [C54]

kliknij>>Hastings (10), 08.1895

1.e4 e5 2.Sf3 Sc6 3.Gc4 Gc5 4.c3 Sf6 5.d4 e:d4 6.c:d4 Gb4+

Diagram

7.Sc3 d5?! Nienajgorsze posunięcie – czarne chcą uciec od znanych wariantów ataku Mellera, których dużym znawca był Steinitz. 8.e:d5 S:d5 9.0-0 Ge6 [9…S:c3? 10.b:c3 G:c3 11.Hb3 G:a1 12.G:f7++-; 9…G:c3 10.b:c3 S:c3 11.He1++-] 10.Gg5 Ge7 11.G:d5 G:d5 12.S:d5 H:d5 13.G:e7 S:e7 Teraz wystarczyłoby czarnym ukrycie swego króla i osiągnęłyby lepszą końcówkę, ale już im się to nie udało. 14.We1 f6! Czarne prawie wyrównały grę , gdyż nie można przeszkodzić manewrowi Ke8-f7 i Wh8-e8 (czarne wykonują sztuczną roszadę). 15.He2 [15.Ha4+] 15…Hd7 16.Wac1?! [>=16.d5! Kf7 17.Wad1 S:d5 18.Sg5+! f:g5 19.Hf3+ Kg8 20.W:d5+/-] 16…c6? [16…Kf7! 17.H:e7+? (17.Se5+~~; 17.Sg5+~~) 17…H:e7 18.W:e7+ K:e7 19.W:c7+ Kd6 20.W:g7 Wac8 z następnym Wc8-c7 i z przewagą czarnych w końcówce.] 17.d5! c:d5 [17…Kf7 18.d:c6 b:c6 19.Hc4+ Hd5 20.H:d5+ c:d5 21.Wc7+-] 18.Sd4 Kf7 19.Se6 Whc8

wloska_139Diagram

20.Hg4 g6 21.Sg5+ Ke8 22.W:e7+! Kf8! [22…K:e7 23.We1+ Kd6 24.Hb4+ Wc5 (24…Kc7 25.Se6+ Kb8 26.Hf4++-) 25.We6++-] 23.Wf7+ Kg8 24.Wg7+! Kh8 [24…Kf8 25.S:h7++-] 25.W:h7+! Teraz zdenerwowany Bardeleben wyszedł z sali turniejowej i tak niesportowo poddał partię. Steinitz zademonstrował, licznie zgromadzonym kibicom, dalszy przebieg gry : 25…Kg8 26.Wg7+ Kh8 27.Hh4+ K:g7 28.Hh7+ Kf8 29.Hh8+ Ke7 30.Hg7+ Ke8 31.Hg8+ Ke7 32.Hf7+ Kd8 33.Hf8+ He8 34.Sf7+ Kd7 35.Hd6#

1-0

wloska_140(41) Berke, A (2097) – Mamediarowa, T (2269) [C54]

kliknij>>11 Mistrzostwa Europy Kobiet, Rijeka (3), 08.03.2010

1.e4 e5 2.Sf3 Sc6 3.Gc4 Gc5 4.c3 Sf6 5.d4 e:d4 6.c:d4 Gb4+ 7.Sc3

Diagram

7…d5 8.e:d5 S:d5 9.0-0 G:c3 10.b:c3 0-0 11.Gg5 Hd6 12.Hd2 Sb6 13.Gb3 Sa5 14.Gf4 S:b3 15.a:b3 Hd8 16.Wfe1 Gg4 17.Se5 Ge6 18.c4 c6 19.We3 We8 20.Wae1 a5 21.Wg3 f6 22.Gh6 We7 23.Sg4 G:g4 24.W:g4 Wf7 25.Gf4 a4 26.c5 Sd5 27.b:a4 W:a4 28.Gd6 f5 29.Wg3 Wa8 30.h3 Sf6 31.f3 Sd5 32.We5 Hh4 33.Kh2 h6 34.He1 Hd8 35.We6 Kh7 36.Weg6 Hd7 37.Ge5 Wg8 38.Hd2 f4 39.W3g4 Hf5 40.Hf2 Hb1

wloska_141Diagram

41.g3? Se7 42.We6 Hb3 43.W:e7 W:e7 44.g:f4 Hd3 45.Hh4 We6 46.Hg3 Wg6 47.h4 Hf5 48.Hg2 h5 49.Wg5 W:g5 50.f:g5 Wa8 51.He2 Wa3 52.Kg2 Wc3 53.He4 H:e4 54.f:e4 We3 55.Kf2 W:e4 56.Kg3 Kg6 57.Kh3 We3+ 58.Kg2 We4 59.Kg3 Kf7 60.Kf3 W:h4 61.Gf4 g6 62.Ke4 Ke6

0-1

wloska_142(42) Burkov, German (2188) – Stebunov, Alexandr (2011) [C54]

kliknij>>Northwest-ch Seniors, Kirishi (8), 23.01.2009

1.e4 e5 2.Sf3 Sc6 3.Gc4 Gc5 4.c3 Sf6 5.d4 e:d4 6.c:d4 Gb4+ 7.Sc3

Diagram

7…S:e4 8.0-0 S:c3 9.b:c3 G:c3 10.Ga3 d6 11.Wc1 Ga5

wloska_143Diagram

12.Ha4 Gd7 13.d5 Gb6 14.d:c6 G:c6 15.Gb5 G:b5 16.Wfe1+ Kd7 17.H:b5+ c6 18.Hf5+

1-0

 

 

wloska_144(43) Jazayeri, Pouyan (1854) – Senger, Alexander [C54]

kliknij>>Koblenz-ch (3), 20.10.1998

1.e4 e5 2.Sf3 Sc6 3.Gc4 Gc5 4.c3 Sf6 5.d4 e:d4 6.c:d4 Gb4+ 7.Sc3 S:e4

Diagram

8.0-0 S:c3 9.b:c3 G:c3 10.Ga3 Gb4 11.G:b4 S:b4

wloska_145Diagram

12.Hb3 [12.We1+!] 12…d5 13.H:b4 d:c4 14.Wfe1+ Ge6 15.Wad1 Hd5 16.We5 Hd7 17.h3 0-0-0 18.Wa5 a6 19.Wb1 Hc6 20.Wc5 He4 21.Sg5 H:d4 22.H:b7+ Kd7 23.W:c7+ Ke8 24.We7+ Kf8 25.W:f7+ Kg8 26.S:e6

1-0

wloska_146(44) Vykouk, Ondra – Dvorak, Stanislav [C54]
kliknij>>Czech Fed-ch U12, Svetla nad Sazavou (9), 1997

1.e4 e5 2.Sf3 Sc6 3.Gc4 Gc5 4.c3 Sf6 5.d4 e:d4 6.c:d4 Gb4+ 7.Sc3 S:e4

Diagram

8.0-0 S:c3 9.b:c3 G:c3 10.Ga3 G:a1

 

wloska_147Diagram

11.We1+ Se7 12.G:e7 H:e7 13.W:e7+ K:e7 14.H:a1 d6 15.Sg5 f6 16.He1+ Kd7 17.Ge6+ Kc6 18.Hc3+ Kb6 19.Hb4+ Ka6 20.Gc4+

1-0

 

wloska_148(45) Zisakis, Chrysovalantis – Kissing, Bastian [C54]
kliknij>>GER-ch U20 int, Hamburg (8), 23.08.1999

1.e4 e5 2.Sf3 Sc6 3.Gc4 Gc5 4.c3 Sf6 5.d4 e:d4 6.c:d4 Gb4+ 7.Sc3 S:e4

Diagram

8.0-0 S:c3 9.b:c3 G:c3 10.Ga3 d5

 

wloska_149Diagram

11.Wc1 [11.Gb5] 11…Ga5 12.Gb5 Ge6 13.Ha4 Gb6 14.Se5 a6 15.G:c6+ b:c6 16.H:c6+ Gd7 17.S:d7 H:d7 18.H:a8+ Hd8 19.Wfe1+ Kd7 20.Hc6+ Kc8 21.H:b6

1-0

 

wloska_150(46) Zawadzka, Jolanta – Luch, Michał [C54]

kliknij>>Turniej Mikołajkowy, Wrocław, 1996

1.e4 e5 2.Sf3 Sc6 3.Gc4 Gc5 4.c3 Sf6 5.d4 e:d4 6.c:d4 Gb4+ 7.Sc3 G:c3+

Diagram

8.b:c3 d5 9.e:d5 S:d5 10.Hb3 Sce7 11.0-0 0-0 12.Gg5 c6 13.Wfe1 h6 14.Gh4 g5 15.Gg3 Sb6 16.Se5 S:c4 17.H:c4 Ge6 18.He2 Kg7 19.Hh5 f6 20.S:c6 S:c6 21.W:e6 We8 22.Wd6 He7 23.h4 g:h4

wloska_151Diagram

24.Hg4+ Kh7 25.Wd7

1-0

 

 

wloska_152(47) Korpalska, Joanna (1451) – Cheńska, Karolina (1538) [C54]

kliknij>>Noworoczny, Wrocław (5), 30.12.2009

1.e4 e5 2.Sf3 Sc6 3.Gc4 Gc5 4.c3 Sf6 5.d4 e:d4 6.c:d4 Gb4+ 7.Sc3 S:e4

Diagram

8.0-0 G:c3 9.d5 Gf6 10.We1 Se7 11.W:e4 d6 12.Gg5 G:g5 13.S:g5 0-0 14.Hh5 h6 15.Wae1 h:g5

wloska_149Diagram

16.W:e7 g6 17.H:g5 Kg7 18.Gd3 Kg8 19.G:g6 H:e7 20.W:e7

1-0

 

wloska_154(48) Krcmarik, Jan (2261) – Cepela, Vladimir (2427) [C54]

kliknij>>SVK-ch 16th corr, Slovakia, 16.08.2001

1.e4 e5 2.Sf3 Sc6 3.Gc4 Gc5 4.c3 Sf6 5.d4 e:d4 6.c:d4 [6.0-0?! d3?! (6…S:e4!?) 7.b4 Gb6 8.e5+/= (8.a4 -7/77) ] 6…Gb4+ 7.Sc3 [>=7.Gd2=] 7…S:e4

Diagram

8.0-0 G:c3 9.d5 Gf6 [9…Se5!? 10.b:c3 S:c4 11.Hd4 0-0! (11…f5?! 12.H:c4 d6 13.Sd4 0-0 14.f3 Sc5 15.We1 (15.Ga3 b6 16.G:c5 b:c5 17.Sc6 Hf6 18.Wfe1 Gd7 19.We7 Wf7 20.Wae1© Karaklaic-Alexander, Belgrad 1952) 15…Kh8 (15…We8 16.Ga3 W:e1+ 17.W:e1 Sa6 18.Hb5!+/- Schlechter-Meitner, Wien 1899) 16.Ga3 b6 17.Sc6 (17.G:c5! nebst 18.Sc6 und 19.Te7 ist die stärkste) 17…Ga6 18.Hd4 Hg5 (18…Hf6!? 19.H:f6 W:f6 20.We7 Gc4~~ Panow) 19.G:c5 d:c5?! (>=19…b:c5) 20.He5 Gc4 21.Wad1 Hf6 22.H:c7 G:d5 23.W:d5 Wac8 24.Hd7 H:c6 25.H:c6 W:c6 26.Wd7+/- Romanow-Kotikow, Fernpartie 1963/64) 12.H:e4 Sd6 13.Hf4 (13.Hd3 Se8 14.c4 d6 15.Gb2 f5 16.Wae1 Sf6 17.Sd4 Se4 18.We2 Gd7 19.Wfe1 Hg5= Mieses-Süchting, Wien 1908) 13…We8 (13…Se8 14.d6 c:d6 15.Ga3 b6 16.Wfe1 Gb7 17.Sd4 Hf6 18.H:f6 S:f6 19.Sf5 Wfe8 20.S:d6 W:e1+ 21.W:e1 Gd5 22.c4 Ge6 23.f4 g6 24.f5 g:f5 25.Wf1 Se4 26.S:f5 G:f5 27.W:f5 Wc8=/+ Kopilow-Löwenfisch, UdSSR-Meisterschaft 1949) 14.We1 W:e1+ 15.S:e1 b5 16.Ge3 Gb7 17.Wd1 Sc4 18.Sc2 d6 19.Gd4 f6 20.Se3 S:e3 21.G:e3 Hd7-/+ Zude-Spasski, Bundesliga 1989/90; 9…Ga5!? 10.d:c6 b:c6 11.Se5 (11.Ha4 Gb6 12.G:f7+ K:f7 13.H:e4 d5 14.Ha4 We8! 15.H:c6 Gf5! 16.a4 Hd6 17.H:d6 c:d6 Maroczy-Janowski, Karlsbad 1907) 11…Sd6 12.Hg4?! (>< f7) 12…Hf6-/+] 10.We1 Se7 11.W:e4 d6 12.Gg5 G:g5 13.S:g5 h6 [13…0-0 14.S:h7!? K:h7 (14…Gf5 15.W:e7 (15.Wh4 We8 16.Sg5 Sg6 17.Wh5[] He7=/+) 15…H:e7 16.S:f8 W:f8 17.Hf3 He5 18.Hb3 Wb8 19.Wc1~~) 15.Hh5+ Kg8 16.Wh4 f5 17.Ge2 We8 18.Hh7+ Kf8[] 19.Gh5=/+] 14.He2 [14.Gb5+ Gd7 (14…c6=/+) 15.He2 G:b5 16.H:b5+ Hd7 17.H:b7 (17.He2? Kf8!-/+ Barczay-Portisch) 17…0-0 18.Wae1=] 14…h:g5 15.We1 [15.Gb5+ c6!? (15…Kf8 16.We1 Ge6 17.d:e6 f6 1/2-1/2 Gonzalez Domingo, A-Bembo Arnau,A/ESP corr 1987 (23)) 16.We1 (16.d:c6 Kf8! 17.We1 Ge6 18.c:b7 Wb8-/+) 16…0-0 (16…Ge6 17.d:e6 f6-/+) 17.W:e7 c:b5 18.H:b5 0-1 Borský,G-Miciak,E/SVK Cup 10 Final 1998 (35); 15.Wd1?? Gf5-+] 15…Ge6 [15…Kf8 16.W:e7 Ge6 17.W:e6 f:e6 18.d:e6 Hf6 19.e7+ Ke8 20.Hc2 (20.He4 c6 21.Hc2 d5 22.Gd3 Wh6 23.Gf5 Hd6 24.h3 Wb8 25.Hc3 Hf6 26.Hg3 Wa8 27.Hg4 1-0 Wassilieff,H-Wundt,H/corr 1989 (31)) 20…c6 21.Ga6! b:a6 (21…Wb8? 22.G:b7!) 22.H:c6+ 1-0 Lausch,S-Zajontz,R/corr 1990 (70)] 16.d:e6 f6 [16…f5 17.We3?! (>=17.Wd4 Heyken a Fette 17…d5 18.He5 Hd6 19.H:d6 c:d6 20.G:d5=) 17…g4 18.Wg3 (18.h3?! d5 19.Gb3 c6 20.h:g4 Hd6 21.Wh3 W:h3 22.g:h3 f:g4 23.H:g4 0-0-0-/+ Sepulveda-Servat, Argentina 1989; 18.Hc2 d5 19.Gd3 Hd6 20.Wg3!? Wh5 21.Ha4+ c6 22.Hd4 0-0-0-/+) 18…d5 19.Gd3 Hd6 20.Hc2 g6 21.Ha4+ c6 22.Hd4 Wh7 23.Gf1 0-0-0 24.H:a7 Wdh8-/+ Ribas-Barahona, Santiago 1990] 17.We3 [17.Wd4!? c6 18.Gd3 d5 19.Hc2 /\ 20. Bg6+] 17…c6 [17…d5 18.Wh3! W:h3 (18…Wf8?! 19.Gd3 Hd6 20.Hh5+ Kd8 21.Hf7! Szecsi-Heinrich, corr 1985/86 (23) 21…Wg8 22.Wh7+-) 19.g:h3 g6 20.Hf3 Hd6!? a) 20…Sf5? 21.G:d5 c6 22.G:c6+ b:c6 23.H:c6+ Kf8 24.e7+! S:e7 25.H:f6+ Ke8 26.H:g6+ Kf8 27.Hf6+ Ke8 28.W:e7++- Janssen-Polzin, Hamburg 1987; b) 20…f5! 21.Hc3 d4[] 22.Hb3 (>=22.Hb4) 22…b6 (22…Hb8!?) 23.Hb5+ Kf8 24.He5 Kg8 (24…Sg8? 25.Wd1 Szanczy-Magyar, corr 1986) 25.Hf6 Szecsi-Tasnadi, corr 1985/86 25…Hd6=; 21.H:f6 Hf4 (21…0-0-0 22.Gd3) 22.Hh8+ Hf8 23.Hd4 Hf4 24.Hh8+ Hf8 25.Hd4 1/2-1/2 Motwani-Mannion, Edinburgh 1988; 17…Kf8 18.Wh3 W:h3 19.g:h3 g6 20.h4 (20.Hf3 Kg7 21.H:b7 Hc8 22.He4 Wb8 23.b3 Hb7 |^) 20…g:h4!? (20…d5 21.Hf3 d:c4 22.H:f6+ Kg8 23.Hf7+ mit Dauerschach) 21.He4 Kg7 22.H:b7 Hc8! 23.He4 Wb8 24.b3 (24.H:h4!? Wb4 25.Hd4 Hb7! 26.b3+/=) 24…Hb7 25.H:h4 Wh8 26.Hg3 1/2-1/2 Le Blancq-Williams, Wales 1988] 18.Wh3?! W:h3 19.g:h3 g6

wloska_155Diagram

20.b4 [20.Hd2 Kf8 (20…d5 21.Gd3 Hd6 22.Hc2 0-0-0 23.G:g6 Wh8 24.Gf5 Hf4 25.Gg4 f5 26.Hc3 Wh7 27.Hd3 Kc7 28.We3 d4 29.We1 b6 30.Kg2 Kb7 31.Kg1 Wh8 32.Ha3 Sd5 33.Ge2 g4 34.e7 Sf6 35.Ga6+ 1-0 Binas,J-Vicenec,R/CZE-chT corr 1997 (40)) 21.h4 g:h4 22.Hh6+ Kg8 23.Kh1 Ha5 24.Wg1 Hf5 25.He3 Kg7 26.Wd1 d5 27.Gd3 He5-/+ Dörflinger-Kunz, Bundesliga 1989/90; 20.Gd3?! Ha5 21.b4 He5 0-1 Chouinard,S-Moore,S/NED corr 1983 (21); Suzuki-Geenen, Novi Sad 1990 0-1 Mueller,L-De Giacomi,F/ Zuerich 1997 (28)’ (21…He5?! 0-1 Mueller,L-De Giacomi,F/Zuerich 1997 (28); 21…H:b4! 22.Wb1 Hd4 23.W:b7 He5 24.Hc2 H:e6 25.G:g6+ Kf8 26.Gh5 d5 27.Hc5 Wd8 28.Ha5 Hd6 29.W:a7 Wb8 0-1 Karasek,H-Heidenfeld,M/Nuremberg 1990 (33)) ; 20.Wd1 Hc7 (20…Kf8 21.h4 g:h4 22.Wd4 Kg7 23.Gd3 Hc7 24.W:h4 Ha5 25.Wg4 Wh8 26.f4 Hc5+ 27.Kh1 f5 28.Wg1 Hd5+ 29.Wg2 Wh4-/+ Rahman-Marin, Novi Sad 1990; 20…d5 0-1 Blasko, A-Kolek,P/1998-99 1.liga (41)’ 21.h4 Hc7 22.h:g5 d:c4 23.g:f6 Sd5 24.He4 Hh7~~ Janosi; 20…Sf5 21.Gd3 Sh4 22.G:g6+ Ke7 23.Hd3~~ Heyken a Fette) 21.h4 g:h4 22.Hg4 0-0-0 23.Hd4 d5 24.H:a7 Hb8 25.Ha5 Wd6 26.Hc5 W:e6 27.G:d5 We5 0-1 Evseeva,V-Odeeva,L/cr URS chT 1994 (27); 20.Hf3 Ha5 21.Wd1 He5 22.Ha3 d5 23.Gd3 Hc7 24.We1 a6 25.Hc3 Hf4 26.Ha5 Hd4 27.Gb1 Wc8 28.Ha3 c5 29.Hf3 Wc6 30.b3 Hd2 0-1 Stolerman, J-Rangarajan,S/Oropesa del Mar 1999 (66); 20.h4!?] 20…Hb6 [20…Kf8?! 21.Hb2?! (21.h4! g:h4 22.Hg4 Kg7 23.H:h4 d5 24.Gd3 Hd6 25.Hg4 a5 26.b:a5 d4 27.h4 f5 0-1 Kolesar,M-Vecera,P/Tatranska Lomnica 1999 (29) 28.Hg5!?=/+) 21…Kg7-/+ 0-1 Hallebeek,F-Marin,M/Badalona 1993 (28) 0-1 Stummer,W-Sandor,C/Austria 1997 (80)’ (21…Kg7 0-1 Stummer,W-Sandor,C/ Austria 1997 (80)) ; 20…d5!? 21.Hf3 Hd6?! (21…Sg8-/+) 22.H:f6 0-0-0 23.Gd3 H:b4 24.Wb1 Hd6 25.G:g6 (25.We1!?) 25…S:g6 26.H:g6 He7 27.Wb3 (>=27.We1) 27…Wd6? (27…d4!?=/+) 28.Wf3 1-0 Schaefer,J-Hagemann,S/Germany 1993 (38) 28…Wd8=] 21.Hb2 0-0-0 22.b5 Wf8 [22…d5 23.Gf1 d4 24.Ha3 We8 (24…c5!? 25.Hf3-/+) 25.Wc1 (25.Hd6!? Hd8 26.Hc5=/+) 25…c5 (25…Sf5! 26.b:c6 b:c6-/+) 26.Gg2 (26.H:c5+ H:c5 27.W:c5+ Kb8 28.Gd3=/+) 26…Kb8 27.W:c5 Wc8?? (27…Sf5-+) 28.W:c8+ S:c8 29.Hf3= d3 30.H:d3 H:e6 31.H:g6 Sd6 1/2-1/2 Pinter, P-Kalisky,V/Topolcianky 1994 (63)] 23.a4 d5 [23…Ha5 24.Wc1 H:a4?? (24…c5-+) 25.b:c6 1-0 Szecsi,P-Szarka,S/corr 1987 (28)] 24.Hd2 Wd8 [24…c5!?-+] 25.a5? [25.Gf1 c5 26.Hc3-/+] 25…d:c4-+ 26.a:b6 W:d2 27.b:a7 Wa2 28.b6 c3 29.We2 Wa1+ 30.Kg2 Kd8 31.We1 Wa3 32.h4 g:h4 33.Kh3 Sd5

0-1

wloska_156(49) Fritz 6 – Anand, V (2781) [C54]

kliknij>>Siemens Man-Machine Re-match, Frankfurt (3), 04.07.1999

1.e4 e5 2.Sf3 Sc6 3.d4 e:d4 4.Gc4 Gc5 5.c3 Sf6 6.c:d4 Gb4+ 7.Sc3 S:e4

Diagram

8.0-0 G:c3 9.d5 Se5 10.b:c3 S:c4 11.Hd4 0-0 12.H:e4 Sd6 13.Hd3 b6 14.Ga3 Hf6 15.Hd4 H:d4 16.S:d4 Gb7 17.G:d6 c:d6 18.Sf5 g6 19.S:d6 G:d5 20.Wfe1 Ge6 21.f4 a6 22.a4 Wa7 23.Web1 Wb8 24.a5 b5 25.c4 b4 26.Wa4 b3 27.Wa3 Wc7 28.Wa:b3 W:b3 29.W:b3 Wc5 30.Sb7 W:c4 31.Wb6 Wc2 32.Sd6 Kf8 33.W:a6

wloska_157Diagram

33…Gd5 34.g3 Wg2+ 35.Kf1 W:h2 36.Wa7 Gc6 37.Sc8 Wg2 38.Sb6 W:g3 39.S:d7+ G:d7 40.W:d7 Wa3 41.Wa7 Wf3+ 42.Kg2 W:f4 43.a6 Wa4 44.Wa8+ Kg7 45.Kh2 h5

0-1

 

wloska_158(50) Fritz 6 – Anand, V (2781) [C54]

kliknij>>Siemens Man-Machine Re-match, Frankfurt (1), 03.07.1999

1.e4 e5 2.Sf3 Sc6 3.d4 e:d4 4.Gc4 Gc5 5.c3 Sf6 6.c:d4 Gb4+ 7.Sc3 S:e4

Diagram

8.0-0 G:c3 9.d5 Gf6 10.We1 Se7 11.W:e4 d6 12.Gg5 0-0 13.G:f6 g:f6 14.Hd2 Sg6 15.Sd4 f5 16.Wee1 Gd7 17.Wac1 a6 18.Gb3 f4 19.Se6 f:e6 20.d:e6 G:e6 21.W:e6 Kh8 22.Wc3 Wg8 23.Hd4+ Se5 24.H:f4 Wg7 25.He4 c6 26.We3 Hf8 27.h3 Wd8 28.Hh4 Wa8 29.Wg3 W:g3 30.f:g3 Hg7 31.We7 Sg6 32.W:g7 S:h4 33.W:b7 Sg6 34.Gc2 a5 35.Wc7 c5 36.Wd7 Wa6 37.Kf2 Wb6 38.b3 a4 39.Wa7 a:b3 40.G:b3 Se5 41.Ke3 Sc6 42.Wc7 Sd4 43.Gd5 Sb5 44.Wd7 Sc3 45.Gc4 d5 46.Kd3 d:c4+ 47.K:c3 Wa6 48.Wd2 Wa4 49.g4 Kg7 50.Wf2 Kg6 51.g3 h6 52.Kb2 Kg7 53.Wf5 Wa5 54.Wf3 Wb5+ 55.Kc3 Wa5 56.K:c4 W:a2 57.K:c5

wloska_159Diagram

57…Wh2 58.h4 Wa2 59.Kb4 We2 60.Wc3 We4+ 61.Wc4 We3 62.Wc7+ Kg8 63.Wc3 We4+ 64.Wc4 We3 65.Kc5 W:g3

1/2-1/2

 

Żołnierzyki lego rozgrywają partię włoską. Zdjęcie - Karol Cieślawski.

Żołnierzyki lego rozgrywają partię włoską. Zdjęcie – Karol Cieślawski (uczeń Gimnazjum nr 13 im. Unii Europejskiej we Wrocławiu)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *